Archiwalna strona Gminy Borowa  
Strona główna arrow O gminie arrow Historia
sobota, 20 kwietnia 2024
 
 
Historia
65 rocznica bombardowania i wyzwolenia Borowej PDF Drukuj E-mail
Napisał: Sczepan Komoński   
czwartek, 06 sierpnia 2009
Przed 65-ciu laty po pięciu latach okupacji Borowa i okoliczne wioski przeżywały tragiczne dni walk frontowych i radość z odzyskiwania niepodległości. Dnia 3 sierpnia pojawili się pierwsi żołnierze Armii Czerwonej, a 5 sierpnia czołowe oddziały 23 i 26 gwardyjskich pułków desantowych przekroczyły Wisłokę. Z marszu sforsował rzekę także rozpoznawczy szwadron kawalerii Szmatowa, który na północ od wsi Brzyście rozpędził pododdział niemieckiej piechoty i wdarł się do Borowej.
Czytaj całość...
 
Surowa dawniej PDF Drukuj E-mail
Napisał: Szczepan Komoński   
środa, 09 stycznia 2008
Surowa to wieś położona w północno – zachodniej części powiatu mieleckiego w regionie Kotliny Sandomierskiej, w subregionie zwanym Niziną nadwiślańską. Powierzchnia wsi jest nadrzeczną płaską równiną rozciągającą się na wysokości 156,5 – 160,5 m n.p.m., gdzie deniwelacje względne na obszarze 2 km nie przekraczają kilku metrów. Teren pochylony lekko w kierunku koryta rzeki Wisły urozmaicają koryta ścieków naturalnych, rowów melioracyjnych i starorzecza.
Czytaj całość...
 
Sadkowa Góra dawniej Szadkowa Góra PDF Drukuj E-mail
Napisał: Szczepan Komoński   
niedziela, 16 grudnia 2007
W północno – zachodniej części dawnego powiatu mieleckiego w widłach Brnia Starego i Wisłoki leży wieś Sadkowa Góra. Teren wsi o rzeźbie płaskiej rozciąga się na wysokości 155 – 158 m n.p.m., gdzie deniwelacje względne na odcinku 2 km nie przekraczają 10 m. Obszar wsi ciągnie się wzdłuż drogi prowadzącej z Glin Wielkich do Gawłuszowic o zabudowie rozproszonej wśród pól uprawnych. W skład wioski wchodzi wiele przysiółków o następujących nazwach: Cyganówka, Kolonia, Koło Mostu, Lisówek, Majdanek, Nowa Wieś, Okusy, Pod Łysakówkiem, Rzesztówka, Rubinówka i Ujście zwane dawniej Uściem. Od wschodu poprzez pola uprawne, wieś graniczy z Gawłuszowicami i Borową, a od południa z borowskim Błoniem, Łysakówkiem i Glinami Wielkimi. Na zachodzie sąsiaduje z Glinami Małymi, a północną granicę wyznacza rzeka Brań Stary, za którą leży wieś Ostrówek.
Czytaj całość...
 
Łysakówek dawniej Wola Łysakowska PDF Drukuj E-mail
Napisał: Szczepan Komoński   
wtorek, 23 października 2007
W północno - zachodniej części dawnego powiatu mieleckiego, w widłach Brnika i potoku Łukawiec leży wieś Łysakówek. Obszar wsi jest płaską równiną rozciągającą się na wysokości 155,8 - 159,2 m n.p.m., gdzie różnica wysokości względnych nie przekracza 4 m. Nieznaczne wzniesienia spotyka się w środkowej części wsi oraz na południowych jej krańcach. Zabudowania wiejskie usytuowane są przy drodze prowadzącej z Łysakowa do Glin Wielkich oraz przy drodze od centrum wsi do Sadkowej Góry. W skład wsi wchodzą tylko trzy przysiółki: Kolonia, Milerówka i Stawy.
Czytaj całość...
 
Wola Pławska dawniej PDF Drukuj E-mail
Napisał: Szczepan Komoński   
czwartek, 26 lipca 2007
W północno-zachodniej części dawnego powiatu mieleckiego na lewym brzegu Wisłoki przy drodze prowadzącej z Mielca do Borowej leży wieś Wola Pławska. Cały obszar wsi to nizina o rzeźbie płaskiej rozciągająca się na wysokości 160 - 162 m npm, gdzie deniwelacja względna na odcinku 2 km nie przekraczająca 2 m. Wieś ma zwartą zabudowę wzdłuż szosy głównej.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 11
Adres nowej strony

www.borowa.pl

Imieniny
20 Kwietnia 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia,
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Florencjusz,
Florenty, Nawoj,
Sulpicjusz, Szymon,
Teodor
Do końca roku zostało 256 dni.
Kalendarz
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Pogoda
Statystyka
Gościmy
Obserwuj bociany
 
Top! Top!