Czas żniw, to czas szczególny dla rolników. Po wielomiesięcznej pracy zbierają plony, które wydała matka ziemia. Wszyscy zgodnie podkreślają, że praca rolnika jest najcięższą z prac, a jednocześnie tak dziś niedocenianą. Plony ich uzależnione są od pogody, która w tym roku była kapryśna. Jednakże, jak każe tradycja należy podziękować za uzyskane zbiory.
Tradycyjnie 15 sierpnia w sołectwie Surowa odbyły się Dożynki połączone z Przeglądem Wieńca Dożynkowego. Można było podziwiać 17 wieńców. Prezentowały się wieńce dożynkowe wykonane przez sołectwa: Pławo, Borowa, Gliny Wielkie, Gliny Małe, 3 wieńce z Górek i Surowej, po 2 wieńce z Łysakówka i Sadkowej Góry i gościnnie przyjechały 2 grupy wieńcowe z Otałęży. Swój wieniec także zaprezentowali strażacy z OSP Borowa.
Wszystkich zebranych powitał gospodarz dożynek Wójt Gminy Borowa- Władysław Błażejowski. Swoimi osobami Święto Plonów zaszczycili: Zbigniew Chmielowiec- Poseł na Sejm RP, Paweł Pazdan- Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Mariusz Kawa- Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Fryderyk Kapinos – delegat z ramienia Marszałka Województwa Podkarpackiego- Przewodniczący Komisji Gospodarki i Infrastruktury , Jacek Tarnowski- Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Andrzej Wawrzyniec- Wiceprzewodniczący Rady Miasta Połaniec, Beata Zakręcka- Radna Powiatu Mieleckiego, Zbigniew Tymuła – Radny Powiatu Mieleckiego, Bogdan Peret- Radny Powiatu Mieleckiego.
Po prezentacji wieńców dożynkowych wystąpiła Kapela „Czerminiacy”. Bawili oni wszystkich w rytm ludowych przyśpiewek i piosenek. Wieczorem zaś w rytm muzyki tanecznej grał zespół RANDEZ- VOUS.
Koło Gospodyń Wiejskich w Surowej przygotowało stoisko na którym znalazły się regionalne przysmaki. Można było również podziwiać rękodzieło artystyczne wykonane przez panie.
W czasie Przeglądu Wieńca Dożynkowego rozstrzygnięty został konkurs na Potrawę Dożynkową. Jury nagrodziło potrawy przygotowane przez : Krystynę Opałacz (Koło Gospodyń Wiejskich w Pławie) za „bułeczki sezamowe z borówką i powidłem”, Emilię Adamczyk (Koło Gospodyń Wiejskich w Surowej) za „roladę mięsno- warzywną w cieście francuskim” ,Lucynę Mieszkowską (Koło Gospodyń Wiejskich w Glinach Małych) za „schab z jabłkami w sosie winnym na zimno”. Wyróżnienie przypadło Annie Kopacz (Koło Gospodyń Wiejskich w Pławie) za „sakiewki mięsne z niespodzianką” oraz Bernadecie Biesiadeckiej (Koło Gospodyń Wiejskich- Związek Aktywnych Kobiet w Glinach Wielkich) za „rybę marynowaną w zalewie ziołowej”.
|