Kolejna edycja Jarmarku Wielkanocnego już za nami. |
Napisał: Robert Myjak | ||||
poniedziałek, 21 marca 2016 | ||||
Strona 1 z 2
Niedziela Palmowa jest obchodzona w całej Polsce niezwykle uroczyście. W tym dniu wierni przynoszą do kościoła palmy, symbolizujące odradzające się życie i hołd dla Zbawiciela. W naszej parafii jest to wciąż żywa i troskliwie pielęgnowana tradycja. Towarzyszy jej konkurs „Na najładniejszą palmę wielkanocną”. Nasi mieszkańcy z zaangażowaniem przygotowują piękne, różnokolorowe palmy, aby wziąć udział we mszy św. z uroczystą procesją, a następnie wyeksponować swoje rękodzieła.
Niedziela Palmowa w naszej gminie kojarzy się także z dużym wyzwaniem kulturalnym. Tradycyjnie, już od 8 lat w Niedzielę Palmową w Borowej organizowany jest Jarmark Wielkanocny. Jest to tradycja pieczołowicie pielęgnowana i wyjątkowa dla naszej lokalnej społeczności. Nie jest to typowy jarmark, ale ogromne wydarzenie artystyczne. Impreza cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy i Powiatu Mieleckiego.
Organizatorem Jarmarku jest Gminny Ośrodek Kultury w Borowej, który zawsze ciepło i serdecznie gości w swoich murach wszystkich uczestników spotkania.
Honorowy patronat nad imprezą objął Zbigniew Tymuła - Starosta Powiatu Mieleckiego. W czasie Jarmarku osobiście wręczył nagrody ufundowane przez Powiat Mielecki wszystkim organizacjom KGW i stowarzyszeniom, które podjęły się trudu przygotowania stoisk wystawienniczych.
Rolę gospodarza imprezy przyjął na siebie Wójt Gminy Borowa - Władysław Błażejowski. Powitał wszystkich zebranych. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Jan Tarapata – radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Zbigniew Tymuła - Starosta Powiatu Mieleckiego, Maria Napieracz - Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Elżbieta Lejko – Kierownik PODR, Radni Powiatu Mieleckiego, między innymi: Marek Kamiński - Wiceprzewodniczący Rady, Antoni Skawiński, Bogusław Peret, Zdzisław Lasota. Nie mogło również zabraknąć radnych i sołtysów z Gminy Borowa na czele z przewodniczącym Rady Gminy Borowa - Marianem Taranem.
W tym roku, aż 11 organizacji i stowarzyszeń kobiecych podjęło się trudu przygotowania stoisk wystawienniczych. Były to: Koło Gospodyń Wiejskich z Surowej, Koło Gospodyń Wiejskich z Glinach Małych, Koło Gospodyń Wiejskich z Borowej, Koło Gospodyń Wiejskich z Pława, Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Pławskiej, Góreckie Stowarzyszenie Kobiet „Victoria”, Związek Aktywnych Kobiet z Glin Wielkich, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Inicjatywa” z Sadkowej Góry, Stowarzyszenie „Sadkowianki” z Sadkowej Góry, Stowarzyszenie „Wisłoczanie” z Gawłuszowic i Stowarzyszenie Kobiet „Gracja” z Czermina. Wszystkie stoiska były kolorowe i bogato zastawione różnorodnymi smakołykami. Królowały na nich wyroby rękodzielnicze a w śród nich malowane pisanki, króliki, baranki, kurczaczki i serwetki. Z pewnością każdy mógł znaleźć ozdoby potrzebne do przygotowana pięknego świątecznego stołu. Oprócz kolorowych drobiazgów można było degustować lokalne i tradycyjne potrawy wielkanocne, w tym: wędliny, pieczywa, baby wielkanocne i różne słodkości. Wszystkie specjały były rewelacyjne. Panie z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń przygotowały także doskonałe nalewki, do których degustacji nie trzeba było namawiać
Podczas Jarmarku rozstrzygnięto konkursy kulinarne „Wypieki wielkanocne – Mazurki, mazureczki” i „Pieczeń z niespodzianką”. W słodkim konkursie wzięło udział 12 mazurków.
Najsmaczniejszy okazał się mazurek orzechowy z Glin Wielkich upieczony, przez panie ze Związku Aktywnych Kobiet z Glin Wielkich. Drugie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Glin Małych za mazurka cygańskiego. Zaś 3 miejsce ex aequo zajęły panie z Koło Gospodyń Wiejskich z Borowej i ich mazurek orzechowo - makowy oraz Stowarzyszenie „Gracja” z Czermina z mazurkiem cytrynowym. W konkursie „Pieczeń z niespodzianką” główną nagrodę zdobyły panie z Koło Gospodyń z Surowej za galantynę. „Srebro” zdobyły „Pławianki” z Koło Gospodyń Wiejskich z Pława i ich Wielkanocna terrina. Trzecim miejscem musiały się podzielić panie ze Stowarzyszenia „Wisłoczanie” z Gawłuszowic za przygotowanie warkoczy z polędwiczek i gospodynie ze Stowarzyszenia „Sadkowianki” z Sadkowej Góry za nadziewaną pieczeń. Komisja w tym konkursie smakowała aż 11 potraw. Uczestnicy obu konkursów otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez GOK Borowa.
Serdeczne podziękowania należą się komisji konkursowej, która podjęła się jakże trudnego zadania, wyłonienia najsmaczniejszych potraw i ciast w konkursach. W skład komisji weszli: Zdzisław Lasota - Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Mieleckiego, Magdalena Fołta - etnograf Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Ewa Gawlak – reprezentująca PODR w Boguchwale, Ewa Smolarek - pracownik GOK Borowa, Zdzisław Moryto - przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Spraw Społecznych, Kultury i Sporu Gminy Borowa.
Jarmark to nie tylko kiermasz, ale również wspaniałe doznania artystyczne. Otwarcia i zaproszenie do udziału w imprezie dokonał Zespół Tańca Figielek działający przy GOK Borowa. Wprowadził zebranych w tradycje naszego regionu, wykonując brawurowo przygotowany układ taneczny. Po nim, na scenie pojawił się zespół TeenAge w opracowaniach muzycznym przygotowanych pod kierownictwem Mariusza Wiecha. To nie koniec muzycznych niespodzianek. Chór Cantus Gaudium wystąpił w wiosenno-biesiadnym repertuarze i został przyjęty z entuzjazmem. Swoim występem uświetniła imprezę Kapela Ludowa „Borowiacy” wspomagana przez chórek.
Uczestnicy jednogłośnie podkreślali, że Jarmark się udał w 100 % i teraz zaopatrzeni w ozdoby wielkanocne i z zaczerpniętymi pomysłami na aranżację stołu wielkanocnego będą wyczekiwali nadejścia Świąt Wielkanocnych.
Impreza była także świetną okazją dla twórców, aby zaprezentować swój dorobek artystyczny, wymienić się pomysłami i nawiązać nowe kontakty.
|
wstecz | dalej » |
---|