Archiwalna strona Gminy Borowa  
Strona główna
sobota, 04 maja 2024
 
 
Najdawniejsze dzieje Borowej: PDF Drukuj E-mail
Napisał: Szczepan Komoński   
piątek, 23 lutego 2007
Spis treści
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5

Pierwszym proboszczem w Borowej był kapłan Mikołaj. W 1388 roku objął probostwo wraz z uposażeniem parafii wielkości jednego łanu. Ziemia ta rozciągała się od kościoła w stronę strumyka Łukawiec i rzeki Breń. Do uposażenia parafii należał młyn nad rzeką Breń i rozciągająca się obok łąka Gyschowa (Gizowa). Przyznana została również dziesięcina z Pława płacona przez wszystkich kmieciów. W XV wieku właścicielem Borowej był Jan Cebrowski h. Ołobok. Rejestr poborowy z 1506 roku jako właściciela Borowej wymienia Feliksa Borowskiego. Borowscy wywodzili się z rodu Skarbków z województwa sandomierskiego, a osiedliwszy się w Borowej nazwali się Borowskimi. Ten fakt potwierdzają dostępne dokumenty parafialne, w których Borowscy zapisani zostali pod dwuczłonowym nazwiskiem Skarbkowie - Borowscy. Rodzina ta przez ponad trzy wieki była w posiadaniu dóbr borowskich. Borowscy pieczętowali się herbem Habdank. W 1595 roku kościół borowski został sprofanowany przez pochowanie w nim zwłok Zofii Gołuchowskiej, żony kolatora Mikołaja Borowskiego, która tkwiła w błędach religijnych. Po tym wydarzeniu kościół został ponownie konsekrowany przez archidiakona krakowskiego Krzysztofa Kaźmirskiego, późniejszego biskupa kijowskiego.
Pierwsza informacja o szkole borowskiej pochodzi z 1595 roku, w której nauczycielem był Szymon z Gawłuszowic. Informacja o szkole w Borowej została zawarta w dokumencie z wizytacji diecezji krakowskiej przeprowadzonej za biskupa Jerzego Radziwiłła. Wizytacje w latach 1595 - 1599 były przeprowadzane bardzo starannie i wykazywały istnienie 452 szkół. Wśród nich odnotowano także szkołę w Borowej. Była to szkoła parafialna, której najważniejszym zadaniem było kształcenie i wychowanie chłopców dla potrzeb kościelnych. W 1608 roku szkoła mieściła się w osobnym budynku, który znajdował się obok kościoła.
Pod koniec XVII wieku zorganizowany był szpital jako przytułek dla ubogich. Nadzór nad nim sprawował pleban kościoła borowskiego, a ubodzy utrzymywani byli z wolnych datków okolicznych dziedziców. Obowiązkiem ubogich było utrzymanie czystości w kościele i wykonywanie różnych posług kościelnych.
Po dokonaniu zaboru w 1772 roku ziemie Borowej i okolicy, wchodzące w skład Galicji, znalazły się pod panowaniem Austrii. Już latem tegoż roku wojska austriackie zajęły wioskę i zatrzymały się nad Wisłą, która przez blisko 146 lat była granicą. Od 1815 roku do 1918 wieś była w pasie nadgranicznym, a Wisła była granicą między zaborem austriackim a rosyjskim. Będąc przez tak długie lata w niewoli, społeczeństwo borowskie nie wyzbyło się myśli o wybiciu się na niepodległość. Swój udział w walkach narodowo- wyzwoleńczych miejscowa ludność zapoczątkowała w powstaniu kościuszkowskim. Oddziałom kosynierów stacjonujących pod Połańcem udzielano wszelkiej pomocy. W kolejnych powstaniach teren Borowej stanowił bazę zaopatrzeniową dla oddziałów walczących za Wisłą. Od granicy węgierskiej docierały dostawy prochu i materiałów opatrunkowych, skąd Wisłoką i Wisłą transportowano w rejon Połańca. Po upadku powstań w Borowej i okolicznych wioskach przechowywano powstańców i leczono rany. Kilku powstańców z 1863 roku do końca życia pozostało na ziemi borowskiej. Konstanty Gaszyński pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej z Królestwa Polskiego. Przez 15 lat pełnił obowiązki organisty w borowskim kościele. Edward Jazierski urodzony w Osiesku w Królestwie Polskim w rodzinie szlacheckiej, osiedliwszy się w Glinach Małych kierował pracami przy budowie wałów ochronnych. Za zarobione pieniądze zakupił część dworu, który nazwał Jeziorany. Feliks Nowina Kwiatkowski rodem z Krzeszowic oficer wojsk powstańczych, ożenił się z Albiną Bradt, córką właściciela Sadkowej Góry i do końca życia mieszkał w Lisówku. Mogiły tych powstańców znajdują się na cmentarzu parafialnym w Borowej. W okresie zaboru nastąpił ogólny regres gospodarczy, bowiem władze austriackie nie dbały o rozwój regionu traktując go jako teren eksploatacji gospodarczej i poboru rekruta. Mimo to społeczeństwo borowskie rozwiązało szereg problemów, które w pewnym stopniu zabezpieczały, umacniały i ułatwiały współżycie mieszkańców.

 
wstecz
Adres nowej strony

www.borowa.pl

Imieniny
4 Maja 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Florian, Grzegorz,
January, Michał,
Monika, Paulin,
Strzeżywoj
Do końca roku zostało 242 dni.
Kalendarz
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Pogoda
Statystyka
Gościmy
Obserwuj bociany
 
Top! Top!